Zamknij
„Co robić, gdy się martwisz” dr Dawn Huebner – recenzja Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej

„Co robić, gdy się martwisz” dr Dawn Huebner – recenzja Magdaleny Oleś

Książka „Co robić, gdy się martwisz?” dr Dawn Huebner została skonstruowana jako poradnik samopomocowy dla lękliwych dzieci, który ma na celu naukę skutecznych strategii radzenia sobie z lękiem. Książka jest jednocześnie skierowana do rodziców i opiekunów, których uczy funkcjonalnych sposobów reagowania na zamartwianie się u dzieci. We wstępie autorka zachęca do wspólnej lektury, dzięki której rodzice i opiekunowie mogą wspierać dziecko w radzeniu sobie ze zmartwieniami. Jednocześnie zaznacza, że sami mogą skorzystać na lekturze książki, przy założeniu, że problem lęku u dzieci często jest uwarunkowany podobnymi trudnościami u ich opiekunów. 

Książka oparta jest na założeniach terapii poznawczo-behawioralnej i jej układ odpowiada etapom pracy psychoterapeutycznej z lękiem u dzieci. Poradnik zaczyna się od części psychoedukacyjnej, gdzie przedstawiona została definicja zmartwień, mechanizm ich powstawania, a także wpływ martwienia się na reakcje organizmu. W dalszej części książki zostały zamieszczone techniki radzenia sobie ze zmartwieniami, takie jak ograniczanie czasu zamartwiania się, dystansowanie się wobec zmartwień, a także metody relaksacji. Treści zawarte w książce zostały przedstawione w sposób łatwy do zrozumienia, a jednocześnie interesujący dla dzieci. Zmartwienia zostały porównane do pomidorów, które rosną tym bardziej, im bardziej pielęgnujemy je w sobie. Tekst uzupełniony jest ilustracjami, przez co poradnik jest bardziej przystępny dla dzieci i może łatwiej przykuć ich uwagę. Szczególnie pomocne będzie to w przypadku najmłodszych odbiorców (poradnik jest przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat). W książce znajdują się również ćwiczenia, które nadają książce praktyczny charakter i pomagają zaangażować dzieci w pracę z lękiem. Dzięki dużemu formatowi oraz dużej czcionce materiał zawarty w książce przedstawiony jest w sposób przejrzysty, a ilustracje sprawiają, że przyjemnie się ją czyta.

Książka „Co robić, gdy się martwisz?” wydaje się być również użyteczna dla psychologów, terapeutów pracujących z dziećmi z zaburzeniami lękowymi. Może wspomagać proces terapeutyczny i służyć jako narzędzie do pracy w domu, angażujące w terapię zarówno dzieci, jak pozostałych członków rodziny.

Magdalena Oleś
Certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, specjalizująca się w pracy z dziećmi.
Spread the love